петък, 27 февруари 2009 г.

Мартеница

Наближава 1 март. В Бъгария празнуваме деня на Баба Марта. Тогава си подаряваме мартеници и ги носим за здраве и късмет. Мартеницата се сваля, когато видиш цъфнало дръвче или щъркел.

Скоро 1 марта. В Болгарии празднуем день Баба (бабушка) Марта. В этот день мы дарим друг друга мартеницы для здоровье и счастье. Снимаем мартеницы, когда увидим аист или весеннее дерево.

За да направим мартеница са необходими бял и червен конец. Белият цвят символизира мъжкото начало, сила, слънце, чистота. Червеният цвят - женското начало, кръв, здраве, раждане.

Что бы сделать мартеница необходимо белые и красные нитки. Белый цвет символизирует мужское начало, силу, солнце, непорочности. Красный цвет - женского начало, крови, здоровья, рождения.


Първо правим шнур: взимаме бял и червен конец, завръзваме двата края един за друг. Хващаме единия край, а за другия молим някой да помогне. Опъваме конеца и започваме да въртим в една посока, докато като отпуснем малко започват да се усукват. Тогава се събират двата края и се отпускат. Шнурът е готов.

Сначала делаем шнурок. Здесь масстер-класс .


Взимаме картон с размерите на визитка. Започваме да увиваме около него преждата. Като преценим, че е достатъчно срязваме конеца.

Возмите кусок картона с размером визиткой. Наматываете на него пряжу и срезаете нить.

В единия край връзвате конците с шнура.

С одной стороный завязываете шнурок.

Срязвате конците в другия край.

А в другой - срезаете.


След това с бял конец връзвате по-надолу за глава, ръце, крака.

Потом с белой нитью оформляете голову, руки и т.д.

вторник, 24 февруари 2009 г.

Готовото одеялце / Одеяльце готово



По този начин могат да се изплетат най-различни одеялца. Може да се използва схемата на един квадрат , но да се оплита с различни бордюри. За украса могат да се използват различни панделки и бродерии. Ажурните квадрати могат да бъдат като акцент в средата. Още схеми тук.

Так можно связать самые разные одеяльца. Можно использовать схема одного квадрата, а край обвязывать по разному. Используйте разными лентами и вышивками. Ажурный квадрат для акцент в середину. Еще схем здесь.

понеделник, 23 февруари 2009 г.

Red Velvet Cake


Този кейк се приготвя лесно и бързо. Подходящ е и за Коледа, и за св. Валентин.
Рецептата на български е тук. А как се правят "Кадифени сърца" виж тук.

Этот кейк готовиться легко и быстро. Можно приготовить его как на Рождество, так и на св. Валентина. Рецепт на русском здесь. А как сделать "Вельветовые сердца" здесь (только на болгарском, не нашла на русском:/).

петък, 20 февруари 2009 г.

Как да изплетем одеялце за бебе 2 / Как связать одеяльце для малыша 2

Продължаваме да плетем одеялцето до размера, който желаем (аз избрах 80/80 см).

Продолжаем вязать одеялко до желаемого размера (у меня 80/80 см).

За да е красиво трябва да има бордюр. Затова изплетох 3 реда по тази схема. В ъглите на квадрата увеличих стълбчетата и въздушните бримки, за да се оформи ъгъл.

Для красоты надо обвязать одеяльце 3 рядами кружевом по этой схеме. В углах квадрата надо увеличить брой воздушных петлей и столбики с накидом.



Може да се украси с бродерия...

Можно украсить вышивка крестиком...

понеделник, 16 февруари 2009 г.

Как да изплетем одеялце за бебе / Как связать одеяльце для малыша


Започва се от средата. Плете се по схемата на ажурния квадрат. Могат да се използват различни цветове по желание.

Начинаем работу с середины. Вяжем ажурный квадрат по схеме. По желания выбираем пряжа в разных цветов.

Когато ажурния квадрат е готов, плетенето продължава по горната схема. Плете се до желания размер. Може да се сменят различни цветове.

Когда ажурный квадрат готов, продолжаем работу по верхней схеме. Вяжем до желаемого размера. Последовательность чередования полос по вашему желанию.

Следва продължение...

Следует продолжение...

I love your blog


Получих тази хубава награда от suzy, за което й благодаря много. Но няма да избирам 7 блога, на които да я дам. Обичам всички ваши блогове и всички заслужавате тази награда. Тя е за вас:)

Я получила такая хорошая награда от suzy, очень благодарна ей за это. Но не буду выбирать 7 блогов, что бы наградить их. Я люблю все ваши блоги и вы все заслужили эту награду. Она для вас:)

сряда, 11 февруари 2009 г.

Катедралата "Св. Неделя" / Собор "Св. Недели"

Тази снимка я направих преди венчавката.

Собор Святой Недели (болг. църква Света Неделя) - кафедральный собор Софийской митрополии, Болгарская Православная Церковь, названный в честь святой мученицей Кириакии Никомидийской (болг. Неделя).

История самых ранних лет собора мало известна. Вероятно, что первоначальное строение было построено в X веке и имело каменный фундамент и деревянные стены. Здание оставалось деревянным до середины XIX века - в отличие от большинства других церквей в городе. Церковь упоминается в путевых заметках немецкого путешественника Штефана Герлаха, посетившего Софию в 1578 году.

Около 1460 года останки сербского короля Стефана II были перенесены в Болгарию и сохранялись в различных церквях и монастырях вплоть до того, как они были помещены в соборе Святой Недели после того, как это церковь стала кафедральной в XVIII веке. После этого церковь получила новое название - церковь Святого Короля (болг. Свети Крал). Так она называлась в конце XIX века и начале XX века.

После пожара прежнее здание было разобрано 25 апреля 1856 года, чтобы на его месте построить более внушительный собор на . Строительство нового здания длиной 35.5 метров и шириной 19 метров началось летом того же самого года. Ещё недостроенное здание пострадало от землетрясения 1858 года, что удлинило срок строительных работ, которые в конечном счёте закончились в 1863 году. Освящение нового собора состоялось 11 мая 1867 года в присутствии 20 000 человек. Новая колокольня была построена с учётом размещения 8 колоколов, подаренных церкви князем Дондуковым-Корсаковым в 1879 году.

Вид церкви перед террористическим актом 1925 года

В 1898 году был произведён ремонт церкви, во время которого были добавлены новые купола. В 1915 году в церкви был похоронен болгарский экзарх Иосиф I. Церковь была сильно разрушена во время террористического акта во время отпевания генерала Константина Георгиева в 1925 году, во время которого погибло около 150 человек. После этого церковь была восстановлена и приобрела свой современный облик. Повторное освящение состоялось 7 апреля 1933) года. Обновлённое здание имеет 30 метров в длину и 15.5 метров в ширину, высота главного купола 31 метр. Позолоченный иконостас работы Станислава Доспевского, сохранившийся при взрыве, был возвращён в церковь.

Художественные фрески были сделаны группой художников в главе с Николаем Ростовцевем между 1971 и 1973 годами. Был обновлён пол здания, а так же в 1992-1994 годах застеклена северная колоннада . Фасад был полностью очищен 2000 году. в 2002 году было установлено устройство, позволяющее автоматически звонить одиннадцати колоколам звонков (восемь из них - дар князя Дондукова-Корсакова, два сделаны в Сербии и один в Болгарии).

Материал из Википедии

Снимка правена по време на венчавката.

На едноименен площад в центъра на столицата се издига величественият катедрален храм на Софийската света митрополия - "Света Неделя". Той е посветен на св. великомъченица Кириакия (или Неделя, на славянски). За твърдо и достойно изповядване на Христовата вяра красивата девица била жестоко измъчвана, а след това осъдена на посичане с меч. На 7 юли 289 г. в град Никомидия (Мала Азия) Бог приел чистата й душа, преди мечът на палача да пролее невинната й кръв. По времето на царуването на Асеневци (XII-XIII в.) мощите на светицата били пренесени в тогавашната столица Търново. По-късно св. Евтимий, Патриарх Търновски, написал "Похвала на светата великомъченица Неделя".

През 1578 г. немският пътешественик Стефан Герлах посещава София и дава списък на дванадесетте софийски църкви. Сред тях е и църквата с гръцкото название "Кириаки", наречена още църква "Иисус Христос" или "Господня църква". Гръцката дума "Кириаки" означава "Господня" ("църква"), но също така и "неделя". Предполага се, че първоначално храмът е бил посветен на Господа, но впоследствие е приел името "Неделя", което се е разбирало в смисъл "Св. Неделя".

През XIX и първите десетилетия на XX век храмът се наричал и "Свети Крал", тъй като в него се съхранявали мощите на сръбския крал Стефан Урош II Милутин (1282-1321). Около 1460 г. по време на чумна епидемия Софийският митрополит Силваний ги пренесъл от селището Трепче, северно от Прищина, в днешния Люлински манастир "Св. Кирил и Методий" (наричан и "Св. Крал"). Впоследствие те били пренесени последователно в ротондата "Св. Георги", в храма "Св. Безплътни сили" (или "Св. Архангели"), в митрополитската църква "Св. Марина". Вероятно в началото на XVIII в. храм "Св. Неделя" станал митрополитски и мощите на сръбския крал били пренесени в него.

Продължава тук


неделя, 8 февруари 2009 г.

Цветя

Няколко кокичета, а колко много пролетно настроение! Първите пролетни цветя вече са цъфнали в градината.)

Несколько подснежники, а сколько весеннее настроение! Первые весенние цветы уже расцвели во дворе.)


А цветята на художничката Мария Исаева топлят и в най-студените зимни дни.

А цветы нарисованные художницей Мария Исаевой согревают и в самые холодные зимние дни.

Обяд на бързо / Быстрый обед

Грах с ориз

Сварен ориз 1:3. Лука се нарязва на ситно и се изпържва в малко олио. В чаша се слага малко оцет и 1/2 лъжичка джоджен да поседи малко. Магданоза и копъра се нарязват на ситно. Сипват се в съд, добавя се джоджена с оцета, 4 с. л. олио и малко сол. Ориза се изсипва в купата за поднасяне, прибавя се омекналия лук, 1 буркан грах, копър, малко черен пипер, маслини с костилките. Към подправките се прибавят 3 ситно нарязани домата и 1 чушка, разбърква се. Малко краве сирене се нарязва на парчета, слага се при ориза и се залива с подправките.

Горох с рисом
Отваренный рис 1:3. В хорошо разогретое растительное масло кладешь репчатого лука и тушишь до готовности. В чашку наливаем уксуса и добавляем 1/2 ч. л. мяты. Зелень петрушки и укроп мелко нарезаем. Положить в миску и добавить уксус с мятом, 4 ст. л. растительного масло, соли. В глубокую салатницу выложить рис, лук, 1 баночка горошка, укроп, черный молотый перец, маслини с косточек. В миску с укропом и петрушком положить 3 мелко нарезанные помидоры и 1 перец, перемешаем. В салатницу добавить сыр и заправить соусом из помидоров.
Приятного аппетита!

събота, 7 февруари 2009 г.

Подарок


У меня вчера был День рождения и я получила этот чудесный подарок от Элен . Большое спасибо:) А сейчась брильянт получают:
Таня
Ланка
Miss Kukki
suzy
Катя
Алиса
Багирка

четвъртък, 5 февруари 2009 г.

Бебешко одеялце от Annie's Attic










Използвайте фантазията си, за да направите свой оригинален модел на одеялце за вашето бебенце. Подберете красиви, весели цветове. Изберете различни квадрати на една кука. Съединете ги по ваше желание, а накрая оплетете одеялцето с бордюр по ваш вкус.
Идеята е от тук.

Используйте свою фантазию, что бы сделать оригинальный пледик для вашего малыша. Подберите красивые и веселые цветы. Выберите разные квадраты связанных крючком. Соедините их по вашему желанию, а на конец обвязать пледик по вашему вкусу.
Идея здесь.

вторник, 3 февруари 2009 г.

Mim за книгата


От suzi получих mim за книгата. Това означава, че трябва да напиша 6 изречения от 161 стр. на книгата, която е най-близо до ръката ми или на книгата, която чета.
И така: книгата най-близо до мен е "Мы читаем и говорим о русских художниках". Това е учебно пособие по руски език, което много ми помага.)
Отварям стр. 161 и ...


Получила от suzi mim для книг. Это значить, что надо написать 6 предложения от 161 стр. из книге, которая находиться ближе к руку или которая читаю.
И так: самая близкая книга "Мы читаем и говорим о русских художниках". Это учебное пособие по русскому языку, которое очень помогает мне.
Открываю 161 стр. и ...

Одним из значительных художников "Мира искусства" был Александр Николаевич Бенуа (1870 - 1960). Благодаря своей историко-художественной эрудиции и преданности искусству, Бенуа становится признанным идеологом объединения, а в дальнейшем, при основании журнала "Мир искусства", - ведущим художественным критиком и искусствоведом.
Деятельность А. Бенуа отличалась многогранностью. Станковая картина и книжная графика, театральные декорации и монументально-декоративные панно, проекты интерьеров - во всем Бенуа с успехом применял свои силы.
Остановимся на характерном для творчества Бенуа цикле работ, посвященных Версалю ХVІІ века. Одна из самых изящных и поэтических картин версальского цикла - "Прогулка короля" (1906).


Други картини тук.

Другие картины здесь.

Този mim трябва да го изпратя на 6 блогера:

Этот mim передаю на следующие 6 блогерфеи:

- vanya
- ланка
- Элен
- Птичка
- Катюшка
- Miss Kukki

Бяла рокля

Тази рокля носеше Мари на сватбата (момиченцето на първата снимка). Тя трябваше да е топла и красива. Затова използвах кид мохер за ръкавите и трикотажен плат от мохер за роклята. Подплатата е полиестер. Деколтето е украсено с цветчета на една кука.


Это платье Мари одела для свадьбе ( девочка на первое фото). Платье надо было теплое и красивое. Поэтому я использовала кид мохер для рукавах и трикотажное полотно из мохера для платье. Полиэстерная подкладка. Декольте украшено цветами связанные крючком.



неделя, 1 февруари 2009 г.

Свето венчание

Тайнството на брака или светото венчание е благословия над жениха и неговата невеста, които са изявили желание да живеят като съпруг и съпруга през целия си живот.



Христианское таинство благословения жениха и невесты, изъявивших желание жить совместно, как муж и жена в течение последующей жизни.

Всех благ вам в жизни и здоровья,
Богатства, мира и тепла.
Семья, согретая любовью,
Всегда надежна и крепка.
Чтоб ваш союз был в радость только,
Чтоб дети были возле вас,
Вам, молодым, мы скажем просто:
Живите дружно, в добрый час!



Ани,
Честит рожден ден!

Ани,
С Днем рождения!